تبلیغات
همه چیز ... - سرنوشت فرزندان رضا شاه
 
همه چیز ...
ابراز عقاید درباره همه چیز ولی با رعایت ادب و احترام
رضاخان 11 و به روایتی 12 فرزند داشت که نخستین پسرش، محمد رضا بعد از او به سلطنت رسید.

به گزارش جام جم محمدرضا پس از فرار از ایران و سقوط رژیمش، به سرعت تنها شد و سران رژیم های مصر و اردن و مغرب و مقامات امریکا دست از حمایتش برداشتند.

 او در سال 1359 به دنبال گذراندن دوره سخت بیماری سرطان، ده ها میلیارد سرمایه هایی را که از ایران برده بود، برای خانواده اش باقی گذاشت. سرنوشت دیگر برادران وخواهران تنی و ناتنی محمدرضا نیز خالی از عبرت نیست.
1- علیرضا پهلوی دومین پسر و پنجمین فرزند رضا خان و برادر تنی محمدرضا بود. او در سال 1301 به دنیا آمد. مدتی در تهران و لوزان سویس تحصیل کرد و در سال 1315 به ایران بازگشت و وارد دانشکده افسری شد. در سال 1320 از این دانشکده فارغ التحصیل شد و به همراه پدر به تبعیدگاهش در سن موریس رفت و تا زمان مرگ در کنار او بود. علیرضا در سال 1323 وارد ارتش فرانسه شد و تا سال 1326 در آنجا خدمت کرد و سپس به ایران بازگشت. علیرضا در ایام خدمت در فرانسه با دختری لهستانی تبار ازدواج کرد و از او صاحب پسری شد، ولی دربار ایران این ازدواج را به رسمیت نشناخت و بنابر این همسر و فرزند شاهپور علیرضا در پاریس زندگی می کردند. علیرضا پهلوی در 6 آبان 1333 درست در زمانی که شایعه ولیعهدی او (به دلیل بچه دار نشدن محمدرضاشاه و ثریا اسفندیاری ) بر سر زبان ها بود، در یک سانحهٔ هوایی کشته شد. جنازه او در کنار جسد مومیایی پدرش رضا شاه که از آفریقا آورده شده بود، در شهر ری به خاک سپرده شد.

2- اشرف پهلوی خواهر همزاد محمدرضا پهلوی است. نام وی در زمان تولد «زهرا» بود که بعدها به «اشرف الملوک» و «اشرف» تغییر یافت. او پس اتمام تحصیلات رایج آن زمان، بنا به توصیه پدرش با علی قوام پسر قوام الملک شیرازی ازدواج کرد که بعد از 20شهریور این امر به طلاق انجامید. وقتی رضا شاه مجبور به ترک ایران شد، اشرف در آخرین دیدار با پدر مأموریت یافت تا یاور و همدم برادرش محمدرضا پهلوی باشد. دومین ازدواج او با احمد شفیق خواهر زاده ملک فاروق پادشاه مصر بود . وی در دوران نخست وزیری مصدق به خاطر دخالت در سیاست و حمایت از مخالفان دولت از کشور تبعید شد و به فرانسه رفت. قبل از کودتای 28مرداد وارد تهران شد. بعد از مدتی ازدواج او با شفیق به طلاق انجامید. اشرف بعد از سال 40 با جوان تحصیل کرده ای به نام مهدی بوشهری پور در پاریس ازدواج کرد. اشرف به خاطر نوع شخصیت و دخالتش در سیاست ایران و دست داشتن در معاملات مالی و اقتصادی و نیز زندگی خصوصی جنجال برانگیز و مفاسد اخلاقی گسترده، مورد انتقاد شدید مخالفان حکومت پهلوی قرار داشت. فساد مالی و اخلاقی اشرف پهلوی به حدی بود که حتی ساواک را به واکنش واداشت و رفتارهای او را مغایر شئون سلطنت گزارش کرد. خبرهای متعدد از دخالت او در قاچاق مواد مخدر در کنار عیاشی و ولخرجی، در همه محافل بر سر زبان ها بود. اشرف در سال های پس از انقلاب در امریکا زندگی می کرد و درحال حاضر از سرنوشت او خبری در دست نیست. یکی دو سال پیش، جسته و گریخته، خبرهایی از ابتلای او به آلزایمر شدید حکایت می کرد.

3- غلامرضا پهلوی ششمین فرزند و سومین پسر رضا شاه بود. مادرش پس مدت کوتاهی بر اثر ناسازگاری از رضا شاه جدا شد و در خانه ای که برای وی در نظر گرفته شده بود با تنها فرزندش زندگی می کرد. غلامرضا پس از تحصیلات ابتدایی به همراه سه تن از برادران ناتنی اش (عبدالرضا پهلوی، احمدرضا پهلوی و محمودرضا پهلوی) برای ادامه تحصیل به مدرسه انستیتو لو روزه سوییس فرستاده شد و پس از اتمام تحصیل، در سال 1315 به همراه سایر برادران به ایران بازگشت و همگی به خواست پدرشان وارد دبیرستان نظام شدند. غلامرضا در سال 1320 و پس از کنار رفتن رضاخان از سلطنت به همراه پدر مجبور به ترک ایران و اقامت در آفریقای جنوبی شد. پس از مرگ پدر نیز اجازه بازگشت به او داده نشد و ناچار برای ادامه تحصیل به دانشگاه پرینستون آمریکا رفت ولی پس از یک سال با اجازه برادرش محمدرضا شاه پهلوی به ایران بازگشت و وارد دانشکده افسری شد و در مهر ماه 1327 دوره دانشکده افسری را به پایان برد و به تدریج مدارج نظامی را تا اخذ درجه سرتیپی در سال 1350 طی کرد.

ریاست کمیته ملی المپیک، ریاست باشگاه سوارکاران، آجودانی ویژه شاه، عضویت در شورای نیابت سلطنت از جمله مشاغل وی بود. او همچنین در بسیاری از مجامع و محافل به نمایندگی از شاه شرکت می کرد. فعالیت های اقتصادی گسترده و نامشروع او، زبانزد خاص و عام بود. او در سال1357 ایران را ترک کرد و کسی از سرنوشت او خبر ندارد.

4- عبدالرضا پهلوی درمهرماه 1303 به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی و مقدمات نظام را در تهران سپری کرد. سپس به همراه برادرش محمدرضا برای تحصیل به مدرسه «انستیتو لو روزه» سوییس فرستاده شد. پس از بازگشت به ایران در سال 1315 وارد مدرسه نظام و دانشکده افسری شد. او پس از برکناری و تبعید پدرش با او به آفریقای جنوبی رفت و پس از مرگ رضا خان در سال 1323 برای ادامه تحصیل در رشته اقتصاد در دانشگاه هاروارد به آمریکا رفت. پس از اتمام تحصیلات در سال 1326به ایران بازگشت و علی رغم داشتن تحصیلات عالیه در رشته اقتصاد تنها سمت تشریفاتی ریاست افتخاری برنامه هفت ساله دولت به او سپرده شد. اودر سال 1329 ازدواج کرد اما به دلیل مسایل خانوادگی و شخصی و اختلاف همسرش با محمدرضا پهلوی از دربار دوری می جست و بیشتر وقت خود را صرف شکار و تاکسیدرمی حیوانات و کشاورزی و رسیدگی به زمین های کشاورزی 3700هکتاری خود در دشت ناز ساری می کرد. وی همچنین چندین دوره ریاست مجمع جهانی حفاظت از حیات وحش را به عهده گرفت. نامبرده پس از انقلاب در سال 1357 به اتفاق خانواده اش کشور را ترک کرد و هیچکس از محل زندگی او اطلاعی ندارد و گفته می شود که نام خانوادگی خود را هم تغییر داده است .

5- احمدرضاپهلوی هشتمین فرزند و پنجمین پسر رضا شاه بود. او در سال 1304به دنیا آمد و پس از تحصیلات ابتدایی مشغول تحصیل در مدرسه نظام بود که پس از برکناری و تبعید پدرش در سال 1320با او به آفریقای جنوبی و در سال 1323برای ادامه تحصیل به بیروت رفت. پس از بازگشت به ایران در سال 1325 با سیمین تاج بهرامی دختر دکتر حسین احیاءالسلطنه بهرامی (همان کسی که در صحن مجلس شورای ملی به گوش سید حسن مدرس سیلی زد) ازدواج کرد .این پیوند در سال 1333به جدایی انجامید .احمدرضا در سال 1337 دوباره ازدواج کرد . او در امور اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دخالتی نمی کرد و کمتر در دربار حاضر می شد . پس از انقلاب اسلامی در سال 1357به اتفاق خانواده اش ایران را ترک کرد و در 1361 با بیماری سرطان خون در فرانسه درگذشت.

6- محمودرضا پهلوی نهمین فرزند و ششمین پسر رضا خان در مهرماه 1305به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی و مقدمات نظام را در تهران سپری کرد. او پس از برکناری و تبعید پدرش با او به آفریقای جنوبی رفت و پس از مرگ رضا شاه به ایران بازگشت و چندی بعد برای ادامه تحصیل در رشته مدیریت بازرگانی و صنعتی در دانشگاه کالیفرنیا و میشیگان به آمریکا رفت. او پس از بازگشت به ایران در سال 1333 ازدواج کرد که این ازدواج پس از سه سال به جدایی انجامید . محمودرضا در سال 1343 با مریم اقبال دختر دکتر منوچهر اقبال ازدواج کرد ولی نامبرده نیز پس از مدتی از او جدا شد . وی در سال 1357 ایران را ترک کرد و در سال 2010 در کالیفرنیا درگذشت.

7- حمیدرضا پهلوی یازدهمین فرزند رضا خان وهفتمین پسر وی در 13تیر ماه 1311به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی را در تهران سپری کرد. او پس از برکناری و تبعید پدرش با او به آفریقای جنوبی رفت و پس از مرگ رضا شاه در سال 1323 برای ادامه تحصیل به بیروت فرستاده شد ولی پیشرفتی در این زمینه نداشت و در عوض اهل خوشگذرانی بود.به همین خاطر در سن 19سالگی مقدمات ازدواج او را فراهم کردند و در سال 1330با دخترعموی مادرش ازدواج کرد و صاحب یک فرزند شد ولی این ازدواج اندکی بعد منتهی به جدایی گردید. او سپس با زنی دیگر ازدواج کرد واز او هم صاحب دو فرزند شد. این ازدواج هم دوامی نیافت. حمیدرضا پهلوی از سوی خاندان سلطنت متهم بود که در مجامع و محافل موجبات آبروریزی خانواده سلطنتی را فراهم می آورد تا اینکه در سال 1340به طور کامل از دربار طرد شد و عنوان شاهزادگی از او سلب گردید. او به علت عدم ارتباط با خاندان پهلوی، پس از انقلاب ، ایران را ترک نکرد و در سال 1371درگذشت و در بهشت زهرا دفن شد.

8- فاطمه پهلوی دهمین فرزند رضاخان درسال1307 متولد شد .تحصیلات متوسطه اش را نیمه تمام گذاشت و سپس در بیروت، اروپا و آمریکا ادامه تحصیل داد. در زمان رضا شاه، دربار ایران طرحی برای ازدواج فاطمه با خسرو خان قشقایی در دست داشت که با شکست مواجه شد. پس از مرگ پدرش، ابتدا در مرداد 1327با یک روزنامه نگار آمریکایی ازدواج کرد و از او صاحب یک دختر دو پسر شد. این ازدواج موجب اعتراضاتی در ایران گردید. چرا که ازدواج زن مسلمان با مرد غیر مسلمان ممنوع و ازدواج زن ایرانی با تبعه سایر کشورها نیاز به کسب اجازه قبلی از دولت ایران داشت. نادیده گرفتن این دو مورد موجب شد تا فاطمه پهلوی از امتیازات خود محروم گردد. از سوی دیگر دربار نیز نسبت به این ازدواج روی خوشی نشان نداد. چرا که فاطمه پهلوی جشن ازدواج خود را در پاریس و درست در روزی برگزار نمود که دربار ایران به مناسبت خاکسپاری رضا شاه عزای عمومی اعلام کرده بود. اخبار این ازدواج و همزمانی آن با عزاداری به صورت بسیار پر سر و صدا در مطبوعات انعکاس یافت. سرانجام دربار در سال 1332به فاطمه پهلوی و شوهرش اجازه بازگشت به کشور را داد . در مرداد 1338فاطمه از شوهرامریکایی اش طلاق گرفت و در آبان همان سال با سپهبد محمد خاتمی ازدواج نمود. خاتمی در سال 1354در حال کایت سواری در حوالی سد دز با کوه برخورد کرد و کشته شد. فاطمه پهلوی از جمله اعضای خاندان پهلوی بود که به فعالیت های اقتصادی روی آورد و یکی از سهامداران اصلی «شرکت سی.آر.سی» بود که در سال 1343باشگاه پرسپولیس را راه اندازی نمود. اندکی پیش از انقلاب اسلامی، او روانه خارج از کشور شد. مدتی ساکن پاریس بود و سپس به لندن رفت و در سال 1366 در آنجا درگذشت. وی کاخ های متعددی در تهران و شمال ایران داشت.

9- شمس (خدیجه) پهلوی در سال 1296 به دنیا آمد. او پس از سپری کردن تحصیلات رایج در آن زمان، به اصرار پدرش با فریدون جم فرزند مدیرالملک جم (وزیر و نخست وزیر دوره قاجار و پهلوی) ازدواج کرد. لیکن پس از کناره گیری رضا شاه از سلطنت، از همسرش جدا شد و چندی بعد در سال 1322با عزت الله مین باشیان که هنرمند بود آشنا شد و در سال 1324 در قاهره با او ازدواج کرد. همسر جدید او نام و نام خانوادگی خود را به مهرداد پهلبد تغییر داد. مهرداد پهلبد در سال 1343به وزارت فرهنگ و هنر منصوب گردید و تا 1357در این سمت باقی ماند. او در کاخی در مهرشهر کرج به نام کاخ مروارید زندگی می کرد. این کاخ توسط موسسه رایت آمریکا ساخته شده است. وی ریاست کانون بانوان ایران را که در اردیبهشت سال 1314 توسط رضاشاه برای پیشبرد و اجرای اهداف خود درخصوص کشف حجاب ایجاد شده بود، بر عهده داشت. شمس و خانواده اش در شهریور ماه سال 1357کشور را ترک کردند و چندی بعد در کشور ترینیداد و توباگو در منطقه کارائیب ساکن شدند. شمس پهلوی در اسفند 1374در سن 78 سالگی درگذشت و در ایالت کالیفرنیا به خاک سپرده شد.

10- همدم السلطنه نخستین فرزند رضاخان بود. در زمان سلطنت پدرش در مجالس و محافل مطرح نبود و بیشتر اوقات را با نامادری اش ملکه تاج الملوک می گذراند و همدم و مصاحب او بود. او با ابوالفتح آتابای ازدواج کرد. برخی، همدم السلطنه را فرزند صفیه همدانی دانسته اند. صفیه همدانی زنی بود که در زمان خدمت رضاخان در همدان به ازدواج موقت او در آمد. به نقل برخی منابع، او فرزند مریم سوادکوهی بود و مادرش در جوانی درگذشت. همدم السلطنه که نام اصلی اش فاطمه بود در سال 1357 در تهران درگذشت.

11- صدیقه پهلوی متولد 1296فرزند یکی از 4همسر رضاشاه یعنی زهرا سوادکوهی بود و مادرش را در شیرخوارگی به علت بیماری سل از دست داد. صدیقه پهلوی تا زمان انقلاب ایران با نام خانوادگی پدرخوانده اش، کدویی، شناخته می شد و لذا هرگز به خاندان سلطنتی راه نیافت. او در دی ماه 1368در سن 72سالگی در تهران درگذشت و در بهشت زهرا به خاک سپرده شد.
نوع مطلب : تاریخی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 7 مرداد 1398 01:28

Regards! Helpful information.
northwest pharmacies mail order buy viagra 25mg canada medication pharmacy buy viagra usa pharmacy canada reviews canada pharmaceuticals online reputable canadian prescriptions online canadian pharmacies shipping to usa canada vagra canada vagra
دوشنبه 3 تیر 1398 05:34

With thanks, A good amount of info.

if a woman takes a mans cialis cialis generico cialis 5 mg funziona cialis price thailand buy cheap cialis in uk cialis patent expiration cialis price in bangalore cialis 100mg suppliers cialis en 24 hora we use it cialis online store
یکشنبه 2 تیر 1398 13:33

Nicely put. Appreciate it!
how to buy cialis online usa buying cialis on internet low cost cialis 20mg cialis y deporte cialis authentique suisse cialis 30 day sample cialis for daily use cost of cialis per pill we recommend cheapest cialis cialis 5 mg funziona
جمعه 31 خرداد 1398 14:17

Nicely put, Thank you.
cialis sans ordonnance can i take cialis and ecstasy cialis lowest price cialis generico in farmacia cialis rezeptfrei cialis australian price tadalafil 10 mg ou acheter du cialis pas cher cialis ahumada tadalafilo
شنبه 25 خرداد 1398 07:37
thanks to my father who shared with me concerning this website this website is truly amazing
جمعه 24 خرداد 1398 21:36

Awesome write ups. Thank you!
200 cialis coupon viagra vs cialis vs levitra if a woman takes a mans cialis cialis vs viagra non 5 mg cialis generici cialis manufacturer coupon cialis without a doctor's prescription recommended site cialis kanada prices for cialis 50mg cialis vs viagra
جمعه 24 خرداد 1398 07:27

Awesome data. Many thanks.
we like it cialis price generic cialis we recommend cialis best buy order a sample of cialis cialis lilly tadalafi cialis australia org cialis 30 day trial coupon cialis wir preise side effects for cialis warnings for cialis
جمعه 24 خرداد 1398 01:55

Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept
پنجشنبه 23 خرداد 1398 03:36

Thanks a lot. Useful stuff!
cialis generisches kanada miglior cialis generico prix cialis once a da cialis baratos compran uk only best offers 100mg cialis acheter cialis meilleur pri 40 mg cialis what if i take we choice cialis pfizer india cialis qualitat cialis official site
شنبه 18 خرداد 1398 23:02

This is nicely expressed. .
prezzo di cialis in bulgaria tadalafil 20mg cialis e hiv cialis preise schweiz generic cialis levitra buy original cialis wow cialis 20 cialis kaufen bankberweisung cialis online napol cialis for sale south africa
جمعه 17 خرداد 1398 17:16

Many thanks, I value it!
buy cheap cialis in uk cialis kaufen wo cialis 30 day sample buy cheap cialis in uk walgreens price for cialis buy cialis sample pack legalidad de comprar cialis cialis tadalafil viagra vs cialis cialis 20mg prix en pharmacie
چهارشنبه 21 فروردین 1398 11:53

This is nicely put. .
online pharmacies mexico canadian pharmacy world best canadian pharmacies online canadian pharmacy uk delivery canadian pharmacys pharmacy north west pharmacy canada online canadian pharmacy aarp recommended canadian online pharmacies canadian discount pharmacies in canada
پنجشنبه 15 آذر 1397 23:33

Truly a good deal of great material.
cialis 5mg discount cialis look here cialis cheap canada cialis 05 usa cialis online cialis baratos compran uk cialis prices we like it cialis price cialis 5mg prix where do you buy cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 04:04

Very good material. Thank you!
cialis prices in england look here cialis cheap canada cialis generika in deutschland kaufen cialis 5 mg scheda tecnica side effects of cialis cialis efficacit canadian discount cialis only here cialis pills cialis generico online 200 cialis coupon
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:36

Kudos, A good amount of data.

walgreens price for cialis generic cialis soft gels cialis authentique suisse when will generic cialis be available cuanto cuesta cialis yaho cialis arginine interactio 5 mg cialis pharmacie en ligne generic cialis at the pharmacy cialis patentablauf in deutschland buy cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 23:08

Good facts. Many thanks.
callus cialis daily preis cialis 20mg schweiz acheter cialis kamagra only best offers cialis use click now buy cialis brand cialis name brand cheap viagra or cialis cialis 10 doctissimo cialis tadalafil online
سه شنبه 13 آذر 1397 12:12

Whoa plenty of superb knowledge.
dose size of cialis order a sample of cialis interactions for cialis cialis official site cialis 5 mg funziona buying cialis overnight purchase once a day cialis cialis taglich cialis 20 mg cost american pharmacy cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 00:38

Superb postings. Thank you.
import cialis trusted tabled cialis softabs how to purchase cialis on line wow look it cialis mexico cialis super acti cialis para que sirve generic cialis at the pharmacy cialis for daily use cialis arginine interactio buy cialis uk no prescription
یکشنبه 11 آذر 1397 11:05

Thanks a lot! I enjoy it!
cialis kaufen bankberweisung cialis prezzo in linea basso cialis tadalafil rx cialis para comprar cialis online holland buy cialis sample pack cialis vs viagra cialis australia org female cialis no prescription cialis from canada
جمعه 9 آذر 1397 12:03

Wonderful forum posts. Kudos!
cialis billig cialis 5 mg effetti collateral tadalafil tablets try it no rx cialis cialis dosage calis cialis prices in england generic cialis generic for cialis cialis prices
پنجشنبه 8 آذر 1397 13:17

Awesome material. Kudos!
deutschland cialis online viagra vs cialis cialis savings card how much does a cialis cost miglior cialis generico cialis ahumada click here cialis daily uk where do you buy cialis cialis online nederland precios de cialis generico
چهارشنبه 7 آذر 1397 00:31

Thanks. Wonderful information.
safe site to buy cialis online cialis 5 mg scheda tecnica cialis kamagra levitra precios cialis peru 5 mg cialis coupon printable canadian discount cialis tadalafilo tadalafil cialis billig order cialis from india
پنجشنبه 19 مهر 1397 00:24

Thanks a lot! I value it!
levitra 10 mg prezzo cheap 20mg levitra buy levitra generic buy levitra cheap 20mg levitra buy generic levitra buy generic levitra cheap 20mg levitra levitra without a doctor prescription levitra without a doctor prescription
سه شنبه 10 مهر 1397 00:27

Terrific information. Appreciate it!
viagra cialis levitra wow cialis 20 interactions for cialis cialis purchasing low dose cialis blood pressure cialis wir preise cialis prezzo di mercato female cialis no prescription cialis savings card enter site very cheap cialis
شنبه 7 مهر 1397 19:08

Awesome forum posts. Thanks!
cialis tadalafil online purchasing cialis on the internet cialis prezzo in linea basso cialis online prix cialis once a da pastillas cialis y alcoho free cialis we recommend cheapest cialis buy cialis cialis tablets for sale
جمعه 6 مهر 1397 18:56

Factor very well applied!!
costo in farmacia cialis when can i take another cialis venta de cialis canada venta de cialis canada buying cialis on internet cialis great britain cialis kaufen wo cialis farmacias guadalajara cialis en mexico precio only best offers cialis use
شنبه 31 شهریور 1397 14:06

Seriously quite a lot of valuable tips.
drugstore online shopping reviews canadian pharmacy cialis pharmacy canada best online pharmacies drugs for sale on internet online pharmacy canada reputable canadian prescriptions online canadian pharmacycanadian pharmacy pharmacy canada 24 canadian medications by mail
چهارشنبه 28 شهریور 1397 16:08

Kudos, An abundance of knowledge!

only now cialis for sale in us cialis pills in singapore cialis prices in england order a sample of cialis 5 mg cialis coupon printable generic cialis in vietnam side effects of cialis cialis for daily use cialis dosage recommendations cialis et insomni
پنجشنبه 15 شهریور 1397 00:40

Nicely put, Thanks a lot.
cialis online deutschland cialis australia org prezzo di cialis in bulgaria dose size of cialis buy cialis online legal cialis soft tabs for sale cialis et insomni look here cialis order on line buying brand cialis online cialis 5 mg
سه شنبه 13 شهریور 1397 02:21

You actually mentioned that well!
buy viagra pills buy discount viagra cheapest viagra online buying viagra online without prescription buy sildenafil viagra can i buy viagra over the counter buy viagra online next day delivery uk sildenafil online uk buy viagra forum buy legal viagra
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبیمشاهده جدول کامل لیگ برتر ایران
اسباب بازی فکری آموزشی ساختنی | پازل | سرگرمی

كد موسیقی برای وبلاگ

فروشگاه کیف
 
 
بالای صفحه